Hyundai Staria добива хибридна опција – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Hyundai Staria добива хибридна опција

Со зголемување на ефикасноста, Staria се придружува на електрифицираната линија на Hyundai.

Хибридниот систем се состои од 1,6-литарски четирицилиндричен турбо-бензински мотор, еден електричен мотор и шестстепен автоматски менувач што ја испраќа моќта до предните тркала. Бензинскиот мотор испорачува 180 коњски сили и 265 Nm вртежен момент, додека електричниот мотор достигнува 73 коњски сили и 304 Nm вртежен момент.

Хибридната верзија на Hyundai Staria не носи никакви визуелни ажурирања во споредба со неелектрифицираните опции. Внатрешноста се карактеризира со дигитална инструмент табла, 10,25-инчен инфозабавен дисплеј, автоматски клима уред, греени и вентилирани седишта како и низа ADAS системи. Останатите ажурирања вклучуваат USB-C приклучок, нов паметен клуч и предни сензори за паркирање.

Staria Hybrid е веќе достапен за нарачка на корејскиот пазар, а очекуваме дека подоцна оваа година ќе се појави и на европскиот пазар.Автомобилски ентузијаст преку ден, DJ преку ноќ!