Hyundai го освежи Bayon за 2024 година – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Hyundai го освежи Bayon за 2024 година

Најмалиот теренец на Hyundai добива фејслифтиран дизајн и обновена технологија.

Надворешните промени се видливи во предниот и задниот браник, како и кај новиот светлосен потпис што сега се протега по целата ширина на предниот дел. Покрај тоа, во палетата додадени се четири нови бои – сива Lumen Pearl, сина Meta Pearl, зелена Lucid Metallic и сина Vibrant Pearl – а двобојниот покрив е опционален додаток.

Од внатрешноста, 10,25-инчниот инфозабавен систем кој функционира со AppleCarplay и Android Auto сега добива безжични надградби, а додадени се и LED светла за опционално амбиентално осветлување во различни бои.

Безбедносните системи на Bayon вклучуваат помош за задржување во лента, избегнување преден судир и паметна контрола на патувањето, од кои последниот ја користи сателитската навигација на автомобилот за да ја прилагоди брзината кога се приклучува на автопат.

Hyundai не објави каква погонска единица ќе добие новиот Bayon, но со оглед на тоа што се наоѓа на истата платформа K3 како и малиот i20, очекуваме да биде непроменет од сегашниот модел. Тоа значи 1-литарски бензински агрегат поврзан со 48V благ хибриден асистент кој дава 99, односно 118 коњски сили.

Очекуваме дека новиот Bayon ќе биде пуштен во продажба во наредните месеци.Автомобилски ентузијаст преку ден, DJ преку ноќ!