Tesla Model Y е најпродаван нов автомобил во Европа во 2023 – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Tesla Model Y е најпродаван нов автомобил во Европа во 2023

Популарниот Model Y на Tesla не е само најпродавано електрично возило во Европа – туку најпродавано возило во Европа изминатата година.

Со повеќе од 254.000 продадени примероци, најпродаван автомобил во Европа минатата година е Tesla Model Y. Според прелиминарните податоци од Automotive News, продадените 254.822 примероци беа доволни за Tesla Model Y да ја однесе победата во Европа. На второ место е Dacia Sandero со 235.893 продадени примероци, додека на третото место е Volkswagen T-Roc со 206.438 испорачани возила. Победникот од минатата година – Peugeot 208 – се најде на петтото место со 194.376 продадени примероци.

Интересен податок е дека не само што Tesla Model Зошто е првото електрично возило кое е најпродавано во Европа, туку американскиот SUV е првиот не-европски автомобил кој го достигнал овој примат.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.