Ford Kuga добива освежен изглед и обновен хибриден погон – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Ford Kuga добива освежен изглед и обновен хибриден погон

Клучните промени се забележуваат во надворешниот дизајн и новото Active ниво на опременост.

Покрај новиот дизајн, Ford Kuga добива и нови бои, вклучувајќи ги промотивните сина и зелена, како и црна, сребрена, бела и црвена. Купувачите дополнително можат да изберат и од пет различни дизајни на алуминиумските тркала.

Од технолошки аспект, моделот ќе биде достапен со LED светла со динамични пиксели, надградена адаптивна контрола на патувањето Predictive Speed Assist и помош за сопирање наназад Cross Traffic Alert.

Во внатрешноста има нов 13.2-инчен Sync 4 централен екран на допир со опционално безжично поврзување со Apple CarPlay и Android Auto, а зад воланот се наоѓа новата 12.3-инчна дигитална инструмент табла чиј графичен приказ се менува во зависност од избраниот режим на возење.

Опсегот на мотори останува главно непроменет од претходно, но направени се мали измени за да се подобрат перформансите и ефикасноста. 1.5-литарскиот бензинец EcoBoost со 148 коњски сили ќе се нуди заедно со два типа на хибридни системи (FHEV и PHEV) од кои првиот ќе има опционален систем со погон на сите тркала.

Цените и спецификациите за новата Ford Kuga ќе бидат објавени дополнително а продажбата се очекува да започне наскоро.Автомобилски ентузијаст преку ден, DJ преку ноќ!