Во салонот на Мак Аутостар пристигна целосно-електричниот Mercedes-Benz EQE SUV – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Во салонот на Мак Аутостар пристигна целосно-електричниот Mercedes-Benz EQE SUV

Првиот целосно-електричен модел на Mercedes-Benz кој официјално пристигна во Македонија и во салонот на Мак Аутостар е токму големиот EQE SUV.

Електричниот SUV на Mercedes-Benz се нуди во неколку различни конфигурации и со неколку различни погонски опции. Во зависност од погонската конфигурација која ќе ја одберете, ќе добиете погон на задните или на сите четири тркала, моќност од 288 до 402 коњски сили и автономија до (импресивни) 590 километри. Пристигнатиот примерок е EQE SUV 350 кој има батерија со капацитет од 90.6 kWh и електромотор кој испорачува 292 коњски сили и 765 Nm вртежен момент, кои пак ги испорачува кон сите четири тркала.

Според официјалните податоци, оваа конфигурација може да помине до околу 550 километри со полни батерии. Стигнува до 100 километри на час за 6.6 секунди и достигнува максимални 210 километри на час.

Секако, кабината ги нуди сите нови технологии кои Mercedes-Benz ги има во своето портфолио, вклучувајќи го и монументалниот Hyperscreen поставен пред возачот и совозачот. Важни новитети кои ги истакнуваа инженерите од Mercedes-Benz при преставувањето се аудио уредот со Dolby Atmos кој дебитира кај EQE SUV (и кој понатаму ќе се нуди и кај останатите модели на германскиот бренд), како и систем за филтрирање на воздухот со HEPA филтер – одлично за македонскиот зимски воздух.

EQE SUV може да се полни со максимална моќност до 170 kW и инженерите напоменуваат дека со само 15 минути полнење ќе се дополни доволно „сок“ во батериите за да се поминат 220 километри. Истовремено, Mercedes-Benz дава гаранција од 10 години или 250.000 километри за батериите.

Големиот EQE SUV веќе можете да го погледнете во салонот на Мак Аутостар во Скопје.,Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.