Регулаторна: Бензините поскапуваат по еден денар, дизелот два ипол денари – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Регулаторна: Бензините поскапуваат по еден денар, дизелот два ипол денари

Регулаторната Комисија за Енергетика објави дена од вечерва на полноќ цените на горивата ќе се зголемат.

Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените на горивата, од вечерва на полноќ малопродажните цени се зголемуваат во просек за 2.19%.

Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголемуваат за по 1 денар. Еден литар 95-октански бензин ќе чини 88.00 денари, додека еден литар 98-октански бензин ќе чини 90.50 денари.

Зголемувањето на цената на дизелот е позначително – дизелот ќе поскапи за 2.50 денари и еден литар дизел ќе чини 83.50 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.