Škoda освои пет победи на Auto Trophy 2022 – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Škoda освои пет победи на Auto Trophy 2022

Со пет победи на Auto Trophy, Škoda e најуспешниот бренд на овогодинешното издание.

Со вкупно пет награди, Škoda повторно е фаворит во овогодинешната анкета на читателите на „Auto Trophy 2022“, спроведена од трговскиот магазин Auto Zeitung, повторно постигнувајќи подобри резултати од која било друга марка. KAMIQ е на врвот на листата на „увезени теренци под 30.000 евра“, додека ENYAQ iV води на полето во категоријата „увезени електрични теренци под 50.000 евра“. Читателите го изгласаа SUPERB на прво место во две категории: се појави како победник во „класата со средна големина“ и исто така ја доби наградата за најдобар сооднос цена-перформанси. По деветти пат по ред, гласачите во анкетата на читателите ја прогласија и ŠKODA за најдобар увозен бренд.

Во категоријата „Увезен SUV до 30.000 евра“, ŠKODA KAMIQ ја остави конкуренцијата зад себе со 16,3% од гласовите и се најде на првото место. Нашиот тест на Kamiq можете да го погледнете тука.

Истовремено, одличен успех постигна и големиот електричен SUV на чешкиот бренд. Читателите го изгласаа ŠKODA ENYAQ iV на прво место меѓу „увезените електрични теренци под 50.000 евра“.

Сепак, најголем успех постигна токму големиот Superb. Читателите на Auto Zeitung беа импресионирани од сеопфатната опрема на ŠKODA SUPERB, ефикасните системи за возење и пространоста по која се познати автомобилите на ŠKODA. Доби две награди за овие карактеристики на „Auto Trophy 2022“. SUPERB обезбеди речиси еден од четири гласови (24,56%) во категоријата „Увоз од средна класа“, носејќи го до врвот. Дополнително, со 24,77% од сите гласови, се најде на првото место во категоријата „Најдобар сооднос цена-перформанси“. Нашиот тест на Superb можете да го прочитате тука.

Поврзано:   Македонска премиера на освежените Škoda Scala и Kamiq

 Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.