Од машини за шиење, преку велосипеди, па сè до автомобили – Opel го слави својот 160-ти роденден! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Од машини за шиење, преку велосипеди, па сè до автомобили – Opel го слави својот 160-ти роденден!

Opel не го слави само својот 160-ти роденден, туку слави и 160 години иновации во индустријата!

Во 2022 година, Opel ја слави својата годишнина. Веќе 160 години, брендот со амблем на молња ги прави иновациите достапни за сите. Ова го обезбеди самиот Adam Opel кога ја основа компанијата во Aвгуст 1862 година – а подоцна и неговите пет синови и неговата сопруга Sophie, која енергично учествувше во понатамошниот развој на компанијата и затоа може да се смета за првата жена менаџер на машина за шиење, бренд за велосипеди и автомобили.

Нудејќи им на клиентите иновации во комбинација со емоции и традиција – производителот на автомобили остана верен на оваа посветеност до ден-денес. Има бројни модели од легендарните 4/12 PS „Laubfrosch“, Kadett и Kapitän до актуелните бестселери како што се Astra, Mokka и Corsa, која оваа година го слави својот 40-ти роденден. Исто како што Opel беше пионер во 1920-тите со воведувањето на технологијата за склопување, производителот на автомобили сега е на пат да стане бренд за одржлива мобилност кој целосно ќе се фокусира на електричните возила во Европа од 2028 година.

„Оpel ги движи луѓето 160 години. Денес сме водени од истиот дух како основачот на компанијата Adam Opel: технологија и иновации за секого – без разлика дали се машини за шиење, велосипеди или автомобили. Сето тоа со јасен поглед на иднината, секогаш подготвен да се соочи со новите предизвици. За ова сведочат многу бестселери од богатата историја на Opel, како и нашите сегашни модели, од кои повеќето се веќе електрифицирани. Од 2028 година, Opel ќе биде чисто електричен бренд во Европа. Затоа, ние сме добро подготвени за следните 160 години“, вели извршниот директор на Opel, Uwe Hochschurtz.

Почетоците: Од машини за шиење до најголемиот производител на велосипеди во светот

Успешната приказна започна на крајот на август 1862 година. Adam Opel ја состави својата прва машина за шиење во Rüsselsheim, поставувајќи го камен-темелникот на младата компанија Opel. Бројките на производство брзо се зголемија – не само затоа што Opel ги исполни желбите на индивидуалните клиенти и дизајнираше специјални машини за шиење за клиенти со посебни барања. Веќе во 1868 година, Adam Opel и неговите вработени се преселиле во нова фабрика. Компанијата наскоро се разви во еден од најголемите производители на машини за шиење во Германија и извезувач во цела Европа.

Поврзано:   ПРЕМИЕРА: Opel ја претстави новата Frontera

По машините за шиење, Opel го изгради својот следен успешен столб со велосипедот. Во 1886 година, во Rüsselsheim беше направен првиот penny велосипед со високо тркало, со што Opel стана еден од првите производители на велосипеди во Германија. Наскоро палетата на модели се прошири за да вклучи трицикли и „Sicherheits-Niederräder“ („безбедносен велосипед со „ниски тркала“), а во 1888 година беше отворена првата фабричка зграда, резервирана исклучиво за производство на велосипеди. Opel брзо ја усвои модерната технологија како пневматски гуми, топчести лежишта и делови за вртење на тркалата за своите велосипеди.

Од 1894 година наваму, Opel воведе велосипеди специјално дизајнирани за жени. Успешната приказна продолжи низ децениите. Во 1920-тите, Opel напредуваше и стана најголемиот светски производител на велосипеди.

Почеток 1899: Достапна мобилност со напредна технологија и производство

Одлучувачкиот развоен чекор во историјата на компанијата – поттикнат од петте сина по смртта на Adam Opel – беше почетокот на производството на автомобили во 1899 година. Оттука, Opel е еден од пионерите во оваа индустрија и еден од најтрадиционалните производители на автомобили во светот. Производството на автомобили во Rüsselsheim започна со Opel “Patent-Motorwagen System Lutzmann”. Во 1906 година е произведено 1.000-то возило. Конечниот пробив дојде во 1909 година со легендарниот 4/8 PS „Doktorwagen“. Од 3,950 марки, чинеше половина од луксузните конкуренти и го отвори патот за поширок дел од населението да поседува сопствен автомобил. Значаен придонес има и воведувањето на модуларниот систем во 1910 година.

Opel беше првиот германски производител кој воведе големо производство користејќи технологија на монтажна лента. Првиот автомобил што излезе од производната лента во Германија во 1924 година беше „Laubfrosch“ со 4/12 КС, секогаш обоен во зелено. Само три години подоцна, Opel 4 PS, со основна цена од само 2.980 марки, веќе не беше скап луксузен предмет за богатите, туку се разви во сигурно транспортно средство за многумина. Во исто време, благодарение на рационалното производство, автомобилот станува подостапен од година во година – и со постојано зголемување на перформансите. Побарувачката за Opel продолжи да расте, а во 1931 година 1,2-литарскиот стана првиот вистински „народен автомобил“.

Opel Olympia, 1935

Наскоро следеше следната револуција во производството. Во 1935 година, новиот модел Olympia стана првото германско возило со масовно производство со унитарна целосно челична каросерија, која благодарение на нејзината мала тежина, обезбеди подобрени перформанси во возењето и мала потрошувачка на гориво. За прв пат, новиот дизајн го овозможи таканаречениот „спој“ помеѓу каросеријата и енергетските единици. Така, целиот производствен процес беше побрз и поефикасен, отворајќи го патот кон конструктивната метода да влезе во производството од големи размери.

Поврзано:   ПРЕМИЕРА: Новата Opel Frontera доаѓа со електричен и хибриден погон!

Со срце и ум: иновативни бестселери и нови класи на автомобили

Во текот на децениите, Opel постојано поставуваше трендови со нови модели и верзии на возила и создаваше вистински бестселери. Најиздржлива и традиционална линија на модели беше Kadett, чија прва верзија излезе во 1936 година. Во 1962 година од Kadett A се продаде милионитото возило: како компактен автомобил, тој беше движечката сила зад германското “економско чудо“, а во 12-тата генерација – од 1991 година под името Astra – продолжува да гарантира дека иновациите ќе го најдат својот пат во компактната класа. Opel останува свесен за својата традиција. На пример, страничниот „жабрен“ изглед кај новата Astra хечбек потсетува на претходните генерации на Kadett.

Opel Kadett A, 1962

Она што сега е познато како Astra и Insignia Sports Tourer излезе од производната лента пред неколку децении како караван. И овде Opel имаше пионерска улога. Во 1953 година, производителот на автомобили го лансираше караванот Olympia Rekord, мешавина од „автомобил и комерцијално возило“, првиот караван од голема серија од германски производител. Но, Opel исто така беше ран играч меѓу „големите работи“.

Првиот пост-воен Opel, комерцијалното возило Blitz од 1,5 тони, ја напушти фабриката во 1946 година. Денес, лесните комерцијални возила Combo, Vivaro и Movano, од кои сите веќе се електрифицирани, се практични, имаат голем волумен на товарен простор и се целосно ажурирани – вториот доаѓа дури и во две верзии без CO2: електричен Vivaro-e со батерија и транспортер на водородни горивни ќелии Vivaro-e HYDROGEN.

Opel, исто така, доживеа голем успех и со помалите модели во текот на децениите. Прво и основно, малиот автомобил Corsa, кој оваа година слави 40-годишнина. Уште од самиот почеток, брзо стана најпродаваното возило во својот сегмент и продолжува да биде успешен. Со актуелната генерација, електрифицирана за прв пат, повторно е најпопуларниот модел во својата класа во Германија.

Поврзано:   Официјално ги доделивме наградите Златно Тркало за 2024

Opel, исто така, воспостави нова класа на возила во 1991 година – Frontera, „рекреативно возило со погон на сите тркала“, го имаше своето деби на саемот за автомобили во Женева. Компактниот Opel Frontera Sport беше првиот што го демонстрираше она што сега е нашироко познато како SUV, а Frontera со пет врати со долго меѓуоскино растојание стана претходник на модерното теренско возило. Пред околу 30 години, веднаш стана лидер на пазарот и предизвика бум со погонот на четири тркала низ цела Европа.

Opel Frontera (1991–95)

Во 1999 година, Opel уште еднаш покажа како ги комбинира срцето и умот со иновативните решенија. Со Zafira и неговиот многу променлив концепт Flex7, Opel го дефинираше новиот сегмент на компактни комерцијални возила со седум седишта. За прв пат возило со седум седишта може да се трансформира во двосед со голем товарен простор додека трепнеш – без да мора да се вадат седишта.

Безбедност и удобност за сите: воздушни перничиња, Intelli-Lux LED® Pixel светла и AGR седишта

Безбедноста и удобноста во сите класи на возила отсекогаш биле приорите на Opel. Од 1930-тите па наваму, самоподдржувачката унитара каросерија ги направи Olympia, Kadett и Kapitän постабилни и полесни. Rekord C исто така беше иноватор за брендот. Кога беше лансиран во 1967 година, тој беше првиот автомобил на Opel што имаше спирални пружини на задната оска. Исто така, постави стандарди во својата класа со предни диск сопирачки и засилувач на сопирачките. Покрај тоа, телескопскопскиот безбедносен столб за управувачот стана стандардна кај моделите на Opel уште во 1968 година.

Во 1991 година, Astra беше опремена со безбедносен систем на Opel со заштита од страничен удар, изведба на седишта за заштита од пролизгување на телото при судар и затегнувачи на безбедносните појаси. И во 1995 година, Opel беше првиот германски производител на автомобили што воведе воздушни перничиња со целосна големина за возачот и совозачот како стандард за сите нови автомобили.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.