Регулаторна: Цените на горивата се намалуваат по половина денар – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Регулаторна: Цените на горивата се намалуваат по половина денар

Регулаторната Комисија за Енергетика пред само неколку моменти објави дека цените на горивата малку ќе се намалат.

Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, малопродажните цени на нафтените деривати се намалуваат во просек за 0.54%.

Цените на ЕУРОСУПЕР-95, ЕУРОСУПЕР-98 и ЕУРОДИЗЕЛ гориват се намалуваат по 0.50 денари за литар. Еден литар 95-откански бензин ќе чини 71.50 денари, еден литар 98-октански бензин ќе чини 73.50 денари, додека еден литар ЕУРОДИЗЕЛ ќе чини 62.00 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.