Патеката Портимао останува на календарот на Ф1 и во 2021 година! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Патеката Портимао останува на календарот на Ф1 и во 2021 година!

Автодромот Алгарве во Португалија – познат како Портимао – ќе се врати во календарот на Формула 1 во шампионатот во 2021 година.


Влошената состојба со пандемијата во светот ги става под сомнение плановите на Ф1. Шампионатот ја разгледуваше можноста да се одржи дополнителна трка во Бахреин доколку не може да се одржи настан во Португалија.

Се разбира дека Формула 1 е уверена дека португалската трка ќе може да се одржи на 02.05.2021, а тимовите ќе бидат известени за плановите на состанок на Ф1 Комисијата. Сезоната ќе започне со трка во Бахреин на крајот на следниот месец, по која ќе следи трката во Имола во април, за потоа да следи Портимао. Пандемијата во 2020та година овозможи некои алтернативни автодроми како Имола и Портимао, кои се многу почитувани од гледачите да влезат во календарот – а по нивниот успех Ф1 се одлучи да ги задржи како патеки и во 2021 година.

Една точка за останување во екипите со седиште во Формула 1 во Велика Британија е тоа што земјата ја вклучува Португалија на својата таканаречена „црвена листа“ на области кои подлежат на ограничувања за патување. Оние кои пристигнуваат во Велика Британија од Португалија мора да се самоизолираат 10 дена.

Сепак, персоналот на Ф1 ќе може да патува од Португалија во Шпанија за следната рунда од шампионатот, што ќе се одржи една недела подоцна. Оние кои се враќаат во Велика Британија ќе можат да влезат во земјата 10 дена откако ќе ја напуштат Португалија.

Автор: Дејан Маликовски

Фотографија: Charles Coates / LAT ImagesАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.