Пет ѕвездички на Euro NCAP за новиот Land Rover Defender! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Пет ѕвездички на Euro NCAP за новиот Land Rover Defender!

Големиот теренец на Land Rover освои максимални пет ѕвездички на ригорозните Euro NCAP тестови за безбедност на автомобилите.

Новиот Defender продолжува да се наметнува како робустен и издржлив – но и безбеден – теренец. Euro NCAP објави дека Land Rover Defender освои максимални пет ѕвездички на строгите тестирања, но и дека има особено добри резултати во сегментот за заштита на деца-патници – дури 85%, како и 79% за системи за активна асистенција.

Кај Defender се достапни многу системи за активна и пасивна безбедност – од систем за автоматско итно сопирање кој препознава пешаци и велосипедисти, преку систем за следење на слепата точка, па сè до систем за следење на коловозната лента, 3D-камери, адаптивен темпомат, систем за следење на состојбата на возачот и многу, многу повеќе.

Defender веќе има освоено скоро 30-тина различни интернационални признанија, а врвните резултати на Euro NCAP се уште една потврда за безбедноста на големиот британски SUV. За ваквите одлични резултати, Ник Роџерс – извршниот директор за производно инженерство – во JLR изјави: „Од моментот кога започнавме да го создаваме новиот Defender, бевме опседнати со функционалната безбедност и заштита на патниците и другите учесници во сообраќајот. Намерата ни беше да создадеме возило што ќе биде досега најспособниот и најистрајниот Land Rover, со безбедносни карактеристики кои вистински го подобруваат искуството на возачот. Неверојатна чест е да го добиеме ова признание од Euro NCAP, пет ѕвездички за нашиот нов Defender“.

Ние веќе го возевме новиот Defender – нашиот тест можете да го прочитате тука.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.