Регулаторна: Бензините поевтинуваат, цената на дизелот не се менува – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Регулаторна: Бензините поевтинуваат, цената на дизелот не се менува

Регулаторната Комисија за Енергетика пред само неколку моменти ги објави новите цени на горивата – од вечерва на полноќ се намалуваат цените на бензините.

Во согласност со сите елементи, како и методологијата која се користи за пресметка на цените на нафтените деривати, од вечерва малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 0.90%.

Цената на ЕУРОСУПЕР-95 се намалува за еден денар, па еден литар 95-октански бензин ќе чини 59.50 денари.

Цената на ЕУРОСУПЕР-98 се намалува за 1.50 денари за литар, и од вечерва на полноќ еден литар 98-октански бензин ќе чини 61.00 денари.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ горивото не се менува, па еден литар дизел и понатаму ќе чини 53.00 денари.

Старо-новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.