Регулаторна: Бензините поскапуваат еден денар, дизелот денар и половина! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Регулаторна: Бензините поскапуваат еден денар, дизелот денар и половина!

Од вечерва на полноќ, цените на бензините ќе се зголемат по еден денар, додека цената на дизелот ќе се зголеми за денар и половина.

Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на максималните цени на горивата, од вечерва на полноќ цените се зголемуваат во просек за 2.57%.

Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголемуваат за по еден денар за литар, па еден литар од овие горива ќе чини 60.50, односно 62.50 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголемува за 1.50 денари, и еден литар дизел гориво од вечерва на полноќ ќе чини 53.00 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.