Цените на горивата се зголемуваат за половина, односно еден денар. – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Цените на горивата се зголемуваат за половина, односно еден денар.

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите цени на горивата – кои од вечерва на полноќ се зголемуваат за половина, односно еден денар.

Во согласност со методологијата за пресметка на цените на горивата, од вечерва на полноќ малопродажните цени на горивата се зголемуваат во просек за 1.53%.

Цената на ЕУРОСУПЕР-98 се зголемува за половина денар и еден литар 95-октански бензин ќе чини 63.50 денари. Цената на ЕУРОСУПЕР-95 се зголемува за еден денар и еден литар 95-октански бензин ќе чини 61.50 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото исто така се зголемува за еден денар, па еден литар дизел гориво ќе чини 53.50 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат до следниот понеделник.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.