Утринска Гимнастика: Започна производството на електричниот Mercedes-Benz EQC – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Утринска Гимнастика: Започна производството на електричниот Mercedes-Benz EQC

Во погонот на Mercedes-Benz во Бремен, Германија, започна производството на електричниот SUV кој се вика EQC.

Да кажеме дека ова е почеток на нова ера за Mercedes-Benz, нема да кажеме доволно. Во фабриката на Mercedes-Benz во Бремен започна производството на првиот целосно-електричен SUV на брендот – EQC. Во фабриката во Бремен се произведуваат и C-Class, како и GLC и GLC Coupe. Mercedes-Benz направи огромна инвестиција во подготвувањето на оваа фабрика за производство на EQC, односно можноста да произведува возила поставени врз повеќе различни погони и платформи.

Погледнете како тоа изгледа!Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.