Мало предновогодишно намалување на цените на горивата – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Мало предновогодишно намалување на цените на горивата

Регулаторната Комисија за Енергетика предновогодишно барем малку ги израдува возачите – цените на горивата се намалуваат за по половина денар.

Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 1.83%.

Цените се намалуваат за по половина денар во однос на досегашните, а тоа значи дека од вечерва на полноќ еден литар ЕУРОСУПЕР-95 ќе чини 61.00 денар, еден литар ЕУРОСУПЕР-98 ќе чини 63.00 денари, а еден литар ЕУРОДИЗЕЛ ќе чини 58.00 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.