Утринска Гимнастика: Honda Civic Type R, Renault Megane RS и Hyundai i30 N на тробој! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Утринска Гимнастика: Honda Civic Type R, Renault Megane RS и Hyundai i30 N на тробој!

Кој е кралот на долгите правци во сегментот на спортските компакти? Одговорот на ова прашање го реши магазинот Top Gear со споредба на трите најжестоки конкуренти.

Според бројките, најслабиот од трите модели е Hyundai i30N со 270 кс, додека Renault Megane RS е само 10 кс посилен од него, а Civic Type R е најсилниот со 315 кс. Што се однесува до тежината, Megane RS и i30N се речиси идентични со 1430 килограми, додека Civic Type R е полесен од двајцата за 50 килограми.

Погледнете го видеото и дознајте го победникот!Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.