Следното возило на горивни ќелии на Hyundai ќе дебитира во Лас Вегас – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Следното возило на горивни ќелии на Hyundai ќе дебитира во Лас Вегас

На овогодинешниот CES во Лас Вегас, Hyundai ќе го претстави своето ново возило кое за погон користи електромотори и горивни ќелии.

Иако ни името не е објавено сега за сега, сепак од Hyundai најавуваат дека покрај новиот автомобил кој ќе дебитира во Лас Вегас, ќе видиме и грст нови технологии – меѓу кои и новите системи за автономно возење.

Интересно – од Hyundai најавуваат дека новиот FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle) ќе има и интересен ентериер. Пристапот кој ќе го користат го нарекуваат Intelligent Personal Cockpit, и системот ќе користи вештачка интелигенција за да препознава витални знаци. Централната конзола ќе користи два дигитални дисплеи за да ги прикаже сите информации и за да се постигне ефект на авионска кабина.

Според некои гласини, новата технологија за придвижување на концептот работи со ефикасност од 60%, односно 9% подобро од системот во Tucson кој користеше горивни ќелии. Ова му овозможува на автомобилот автономија од преку 800 километри.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.