Македонска премиера на новиот BMW X3! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Македонска премиера на новиот BMW X3!

Најновата, трета генерација на популарниот германски SUV пред само неколку моменти беше официјално претставена пред македонската публика.


Новиот BMW X3 е полесен, поголем, поекономичен и помоќен од својот претходник, но доаѓа и со цела гама на нови технологии. Дизајнерски, новиот X3 ги следи насоките од минатата генерација, но од секој агол изгледа поново, подинамично и позатегнато.

Новитет е и рекалибрираниот xDrive систем кој е понаклонет кон погонот на задните тркала. xDrive погонот на сите четири тркала ќе може да се добие со 8-брзински автоматски менувач, а во понудата на мотори се неколку турбо-бензински и турбодизел мотори. Врв на бензинската понуда е новиот M40i кој има на располагање 360 коњски сили и 500 Nm, па забрзува „до стотка“ за само 4.8 секунди.

Понудата на турбодизели ја сочинуваат X3 xDrive20d и X3 xDrive30d. Помалиот турбодизел е со четири цилиндри и располага со 190 коњски сили и 400 Nm вртежен момент. Забрзува до 100 километри на час за рамно 8 секунди и според официјалните податоци троши само 5 литри дизел гориво на 100 километри. Помоќниот xDrive30d располага со 265 коњски сили и одлични 620 Nm, благодарение на забрзува „до стотка“ за 5.8 секунди и троши само 6 литри во комбинирани услови.

Секако, новиот X3 ги добива и сите технологии кои BMW ги има во своето портфолио – како што се мултимедијалните уреди со gesture control, автономните CoPilot технологии, како и целата лепеза на BMW ConnectedDrive технологии кои го олеснуваат возењето во секојдневни услови.

Новиот автомобил е веќе изложен во салонот на македонскиот импортер за BMW – М-Кар – a цените започнуваат од 51.000 евра.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.