Mitsubishi најавува следна генерација MPV – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Mitsubishi најавува следна генерација MPV

Новото повеќенаменско возило на Mitsubishi ќе дебитира за време на самот на автомобили во Индонезија


Од Mitsubishi сè уште не го откриваат името на новото повеќенаменско возило, но може да се случи да се вика Expander. Сега за сега го нарекуваат само Next-Generation MPV, и според Mitsubishi ќе ја „комбинира робустноста на SUV со просторноста на MPV.“

Возилото го карактеризира храбар дизајн кој влече инспирација од концептите на брендот – на предниот дел забележуваме LED дневни светла и интересно изведени светлосни групи, но инаку дизајнот е конзистентен со намената на овие возила. Кабината е просторна и може да прими до 7 патници во три реда седишта. Централната конзола ќе биде во две бои, а забележуваме и мултимедијален уред со навигација како и детали од дрво.

Новиот MPV ќе биде придвижуван од 1.5-литарски бензински мотор кој ќе може да се комбинира со автоматски или мануелен меувач.

 Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.