full screen background image
Search

Официјално: Stinger GT е новиот луксузен седан на KIA!

По многу години ветувања и најави, KIA го разоткри најбрзиот, најлуксузен и најскап модел во својата гама – кој набрзо ќе влезе во производство.

Инспириран од GT Concept откриен на автомобилскиот саем во Франкфурт во 2011, новиот Stinger GT навистина изгледа навистина впечатливо. Како надворешно, така и внатрешно моделот го дефинира модерен дизајн и се гледа дека влече инспирација и од некои од луксузните германски модели.

4.83 метри долгиот Stinger GT е обликуван во согласност со Grand Touring филозофија и според димензиите ќе се смести помеѓу BMW Серија 4 Gran Coupe и BMW Серија 6 Gran Coupe. Базиран е на платформа на луксузниот Genesis G80 и ќе се нуди сериски со заден погон, додека како опција ќе биде понуден и погон на сите четири тркала.

Моделот ќе биде погонуван од 3.3-литарски твин-турбо V6 мотор со 370 кс и 510 Nm вртежен момент, усогласен со 8-степен автоматски менувач и диференцијал со ограничено пролизгување. Оваа конфигурација овозможува забрзување од 0-100 км/ч за 5.1 секунда, додека максималната брзина изнесува 269 км/ч.

Во наредната година во палетата на мотори ќе се придружи и 2.0-литарски четири-цилиндерски турбо-бензински мотор кој ќе испорачува 255 кс и 353 Nm. Во моментов, јужно-корејскиот производител нема објавено дали ќе биде додаден и турбо-дизел, но би очекувале и таква опција доколку имаат намера да го освојуваат и европскиот пазар.

За техничкиот дел е задолжен Алберт Бирман – поранешниот директор на BMW М дивизијата. Тој го опреми моделот со адаптивни амортизери, како и MacPherson суспензија на предната и мулти-линк суспензија на задната оска. Stinger GT нуди програма за електронска стабилност која може да се прилагоди да асистира токму колку што сака возачот.

Поврзано:   Red Dot и iF награди за новиот Kia Sorento

Цените сеуште не се објавени, но првите испораки се очекува да започнат на есен оваа година.

 Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.