Toyota развива GT86 рели автомобил – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Toyota развива GT86 рели автомобил

Toyota Motorsport развива тркачка изведба од спортскиот модел GT86, која ќе се натпреварува на етапите од Светскиот Рели Шампионат WRC.

Моделот ќе биде наречен GT86 CS-R3, и означува дека автомобилот ќе се натпреварува во R3 класата, со 2-литарски боксер агрегат и шест-степен секвенцијален менувач. Сепак, за разлика од сите останати учесници во класата, само тој ќе биде со заден погон. Автомобилот ќе биде достапен за приватните учесници, а испораките ќе започнат од 2015 сезона.

GT86 CS-R3 ќе биде создаден од Германската моторспорт дивизија на Toyota, која беше заслужна за успешната WRC програма во осумдесетите и деведесетите, кога Јапонскиот бренд освои четири возачки и три конструкторски титули.

Ова е навистина прекрасна вест за Светскиот Рели Шампионат и веруваме дека задниот погон ќе го направи уште поинтересен и повозбудлив.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.