Pure Vision Design TT Camaro има 1,400 причини да го сакате – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Pure Vision Design TT Camaro има 1,400 причини да го сакате

Pure Vision Design изложи прекрасна изведба од моделот Camaro од 1972 година на тјунинг саемот SEMA 2013.

Автомобилот го движи 7.0-литарски V8 агрегат потпомогнат од пар турбополначи, за конечна максимална сила од 1,400 кс. За овие бројки е заслужна тјунинг компанијата Nelson Racing. Силата се пренесува кон подлогата преку шест-степен мануелен менувач (малку невообичаено за Американците, би додале) и задните тркала. За подобра поврзаност со подлогата автомобилот вози на HRE фелни обвиени во Pirelli PZero пневматици, а за навремено застанување се грижат новите Baer сопирачки. На крај, тука се и новите JRE прилагодливи амортизери со HyperTech пружини за поголемо уживање во свиоците.

Што се однесува до дизајнот, ова Camaro изгледа навистина беспрекорно. Tungsten бојата на каросеријата и Bitter Chocolate кожата од Aston Martin го прават моделот прекрасна појава.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.