Mitsubishi прикажа три нови концепти подготвени за Токио – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Mitsubishi прикажа три нови концепти подготвени за Токио

Јапонскиот бренд објави фотографии од трите нови концепти кои планира да ги претстави на автомобилскиот саем во Токио.

Новите студии се одликуваат со нов дизајн и технологија кои ја прикажуваат идната насока на развивање и производство на моделите на Mitsubishi.

Сиво обоениот Mitsubishi Concept GC-PHEV предвидува наредна генерација на голем кросовер со постојан погон на сите тркала. Моделот користи Plug-In хибриден систем кој се состои од 3.0-литарски V6 MIVEC агрегат со компресор, поврзан со осум-степена автоматска трансмисија, како и електричен мотор со батерија со висок капацитет.

Втората студија е црвениот Mitsubishi Concept XR-PHEV, кој е визија на производителот за кросовер од наредната генерација главно фокусиран на возачкото уживање. Автомобилот користи предно поставен мотор, PHEV систем со погон на предните тркала, кој комбинира малолитражен 1.1-литарски MIVEC агрегат потпомогнат од турбополнач, со лесен, компактен електричен мотор со висока ефикасност и батерија со голем капацитет.

Третата студија е зелениот Mitsubishi Concept AR, компактен моноволумен од наредната генерација, кој комбинира способност на кросовер со внатрешен простор на моноволумен. Концептот користи лесен и послаб хибриден систем кој го вклучува истиот 1.1-литарски турбополнет агрегат од Concept XR-PHEV.

Сите три концепти се опремени со најновите технологии за активна безбедност на Mitsubishi и напредната “connected car” технологија која содржи нови системи за информација.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.