Formula 1 – ГН Кореа: Четврта победа во низа во походот кон четвртата последователна титула! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Formula 1 – ГН Кореа: Четврта победа во низа во походот кон четвртата последователна титула!

Пилотот на Red Bull, германецот Себастијан Фетел е победник на трката за големата награда на Кореа. Друштво на подиумот му правеа возачите на Lotus, Кими Раиконен и Роман Грожан.

Ништо ново во F1, Себастија Фетел повторно доминираше и е на чекор од освојување на четвртата последователна титула. Тој ја почна трката од пол-позиција и во ниту еден момент не дозволи некој да му ја загрози челната позиција. Фетел и Red Bull веќе 4-та трка по ред ги држат работите комплетно под контрола, недозволувајќи им на конкурентите да се приближат.

Одлична трка имаше и тимот на Лотус, чии возачи се најдоа на подиумот. Иако Раиконен стартуваше од 9-та позиција, со одлично возење и добар тајминг за промена на пневматиците успеа по 6-ти пат оваа сезона да се искачи на второто скалило на подимот. Неговиот тимски колега Роман Грожан, ја започна и заврши трката на 3-та позиција.

Најголемо позитивно изненадување е Нико Хулкенберг од тимот на Sauber, кој успеа да стигне до 4-та позиција, задржувајќи ги зад себе во директна битка многу поискусните светски шампиони Луис Хамилтон и Фернандо Алонсо кои на крајот мораа да се задоволат со 5-то, односно 6-то место.

По оваа трка повторно ќе се отвори прашањето околу издржливоста на пневматиците на Пирели, откако предниот десен пневматик на Серхио Перез, буквално со распадна, што придонесе безбедносното возило да излезе на патеката. За среќа, ова беше единствен инцидент со пневматиците, иако многу од возачите се пожалија дека истите многу брзо се трошат.

Фетел ќе отпатува во Јапонија, каде што следната недела ќе се вози на патеката Сузука, со комотна предност од 77 бодови во генералниот пласман пред Фернандо Алонсо, додека Кими Раиконен успеа да си ја врати назад 3-та позиција од Луис Хамилтон.

 

Поврзано:   Луис Хамилтон игра видео игри од своето детство

Резултати од трката за ГН на Кореа:

1. S.Vettel                           RBR-Renault

2. K.Räikkönen                  Lotus

3. R.Grosjean                     Lotus

4. N.Hulkenberg               Sauber

5. L.Hamilton                      Mercedes

6. F.Alonso                          Ferrari

7. N.Rosberg                      Mercedes

8. J.Button                          McLaren

9. F.Massa                           Ferrari

10. S.Perez                          McLaren

11. E.Gutierrez                  Sauber

12. V.Bottas                        Williams

13. P.Maldonado              Williams

14. C.Pic                               Caterham

15. G.Garde                        Caterham

16. J.Bianchi                        Marussia

17. M.Chilton                     Marussia

18. J.Vergne                       STR-Ferrari

Отк. D.Ricciardo                STR-Ferrari

Отк. A.Sutil                         Force India

Отк. M.Webber                RBR-Renault

Отк. P.Resta                       Force India

 

Генерален пласман – возачи:

1. Sebastian Vettel – 272

2. Fernando Alonso – 195

3. Kimi Raikkonen – 167

 

Генерален пласман – конструктори:

1. Red Bull Racing – 402

2. Ferrari – 284

3. Mercedes – 283

Подготви: Игор АндоноскиАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.