Kleemann монтираа компресор на SLS AMG! Резултат? 770 коњски сили! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Kleemann монтираа компресор на SLS AMG! Резултат? 770 коњски сили!

Воздухот во Холандија очигледно делува мошне позитивно на тамошните тјунери – или тоа, или нашле нешто подобро од воздухот. Немаме друго објаснување.

Кога ќе се решите на Mercedes-Benz SLS AMG да му „додадете“ Supercharger, односно компресор, тогаш дефинитивно конзумирате од вистинскиот воздух. Благодарение на компресорот, сега SLS AMG развива 770 коњски сили и 845 Nm вртежен момент – тоа е зголемување од 200 коњски сили и 195 Nm! Благодарение на ова SLS AMG Kleemann забрзува до 100 километри на час за 3.3 секунди и продолжува да влече се до 356 километри на час.

До воздухот ќе да е..Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.