Honda NSX Concept-GT е подготвена за трки! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Honda NSX Concept-GT е подготвена за трки!

Honda интензивно работи на промоцијата на новата Honda NSX, а како дел од тие активности го најави NSX Concept-GT, автомобил кој ќе се натпреварува во Super GT серијата.

Иако автомобилот е дизајниран и конструиран во Америка, сепак ги задоволува јапонските стандарди и е направен според GT500 регулативите за 2014, па затоа ќе може да се натпреварува, и тоа уште овој викенд! Моќноста доаѓа од дволитарски четири-цилиндерски турбо мотор кој добива малку помош од хибриден систем. Немаме информации за вкупната моќност, но во GT500 серијата автомобилите имаат по околу 500 коњски сили.

Повеќе фотографии и информации (и се надеваме и официјално видео) очекуваме наскоро!Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.