Formula 1 – ГН Велика Британија: Луис Хамилтон ќе стартува од пол-позицијата! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Formula 1 – ГН Велика Британија: Луис Хамилтон ќе стартува од пол-позицијата!

Возачот на Mercedes, британецот Луис Хамилтон ја освои пол-позцијата за утрешната трка на патеката во Силверстоун. Веднаш до него од првиот ред ќе стартува неговиот тимски колега, Нико Розберг.

Тимот на Mercedes уште еднаш во оваа сезона покажа дека нивните болиди се доминантни на квалификациите. Веднаш зад нив, од вториот ред ќе стартуваат пилотите на Red Bull, бранителот на титулата, Себастијан Фетел и Марк Вебер за кого ова е последна сезона во Formula 1.

Вистниско разочарување за домашните гледачи, беше пласманот на тимот Mclaren, чии возачи не успеаа да се изборат за влез во последната квалификациска сесија. Слаби резултати постигнаа и главните конукрентите на Себастијан Фетел за титулата, финецот Кими Раиконен и возачот на Ferrari, Фернандо Алонсо кои ќе стартуваат од 9-та, односно 10-та позиција.

Првите десет стартни места ги пополнија Даниел Рикиардо од Toro Ross и Роман Грожан од Lotus, како и возачите на Force India, Адријан Сутил и Пол ди Реста, кои ќе стартуваат како 5-ти, односно 7-ми и повеќе не може да се сметаат за изненадување, бидејќи се повеќе зачестија нивните пласмани во топ 10 и на квалификациите и на трките.

Временските услови на квалификациите беа идеални и ни останува да се надеваме дека ќе останат такви и за време на трката, чиј старт е закажан за утре во 14 часот.

Стартен редослед за утрешната трка:

1. L.Hamilton		Mercedes
2. N.Rosberg		Mercedes
3. S.Vettel		RBR-Renault
4. M.Webber		RBR-Renault
5. P.Resta		Force India
6. D.Ricciardo 		STR-Ferrari
7. A.Sutil		Force India
8. R.Grosjean 		Lotus
9. K.Räikkönen 		Lotus
10. F.Alonso 		Ferrari
11. J.Button 		McLaren-Mercedes 	
12. F.Massa 		Ferrari 	
13. J.Vergne 		STR-Ferrari 	
14. S.Perez 		McLaren	
15. N.Hulkenberg 	Sauber	
16. P.Maldonado 	Williams
17. V.Bottas 		Williams	
18. E.Gutierrez 	Sauber
19. C.Pic 		Caterham	
20. J.Bianchi 		Marussia	
21. G.Garde 		Caterham 	
22. M.Chilton 		Marussia

Подготви: Игор АндоноскиАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.