Formula 1 – ГН Канада: Фетел ја прекина доминацијата на Mercedes на квалификациите. – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Formula 1 – ГН Канада: Фетел ја прекина доминацијата на Mercedes на квалификациите.

Себастијан Фетел од тимот на Red Bull успеа да ја прекине низата од 4ри последователни пол-позиции за тимот на Mercedes, со што утрешната трка ќе ја започне од челната позиција!

Германецот од тимот на Red Bull, Себастијан Фетел ја освои пол-позицијата на денешните квалификации на патеката Жил Вилнев во Монтреал, Канада. Во првиот ред друштво ќе му прави пилотот на Mercedes, Луис Хамилтон, а од третата позиција на големо изненадување ќе стартува дебитантот во Formula 1, Валтери Ботас од тимот на  Williams.

Дождот беше бо главната улога на овие квалификации и ги направи многу интересни и возбудливи. Најинтересно беше во 2-рата квалификациска сесија по инцидентот на Фелипе Маса, кој со своето Ferrari излета од патеката и удри во заштитната ограда. Квалификациите беа стопирани на скоро 2 минути пред крајот, а по нивниот повотрен старт, излегоа сите 16 возачи за да постигнат што побзро време, создавајќи вистинска гужва на патеката. Како најголеми губитници во целата таа мешаница излегоа возачите на Mclaren, Серхио Перез кој ќе стартува како 12ти и Џенсон Батон кој трката ќе ја започне од 14та позиција.

Добри квалификации имаше и тимот на Toro Rosso, успевајќи да се пласира меѓу десетте најдобри со болидите на своите двајца возачи. Конкурентите за титулата на Себастијан Фетел, возачот на  Ferrari, Фернандо Алонсо и Кими Раиконен од Lotus, ќе стартуваат од 6та, односно 9та позиција.

Мало потсетување за гледачте, поради временската разлика со Канада, утрешната трка во Монтреал ќе започне во 20 часот.

Стартен Редослед:

1. S. Vettel 		RBR-Renault 	
2. L.Hamilton 		Mercedes 	
3. V.Bottas 		Williams-Renault 		
4. N.Rosberg 		Mercedes 	
5. M.Webber 		RBR-Renault 		
6. F.Alonso 		Ferrari 	
7. J.Vergne 		STR-Ferrari 	
8. A.Sutil 		Force India-Mercedes 		
9. K.Räikkönen 		Lotus-Renault 	
10. D.Ricciardo	 	STR-Ferrari 	
11. N.Hulkenberg 	Sauber-Ferrari 	
12. S.Perez 		McLaren-Mercedes 	
13. P.Maldonado 	Williams-Renault 		
14. J.Button 		McLaren-Mercedes 	
15. E.Gutierrez 	Sauber-Ferrari 	
16. F.Massa 		Ferrari 		
17. P.Resta 		Force India-Mercedes 	
18. C.Pic 		Caterham-Renault 	
19. R.Grosjean 		Lotus-Renault 	
20. J.Bianchi 		Marussia-Cosworth 	
21. M.Chilton 		Marussia-Cosworth 	
22. G.Garde 		Caterham-Renault

Подготвил: Игор АндоноскиАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.