Новата Mazda 6 освои Red Dot награда за дизајн! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Новата Mazda 6 освои Red Dot награда за дизајн!

37 члената жири комисија ја пофали новата Mazda 6 за нејзиниот високо иновативен дизајн и смел став, кој веќе освои две други награди од нејзиното лансирање.

Новата Mazda 6 е вториот автомобил од гамата на Јапонскиот бренд, кој е стилизиран по новиот Кодо дизајнерски јазик, по кросоверот CX-5. Сепак, направен по примерот на концептот Takeri, овој седан може да се пофали со позрел и поскладен изглед, кој го прави еден од најубавите автомобили во класата.

Изгледа дека навистина се исплател долгогодишниот развој да ја направат новата шестка комплетен автомобил. Ова значи дека покрај тоа што изгледа многу својствено, пружа одлично управување и уживање во возењето од возачки аспект.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.