Најспособниот Jeep Wrangler досега – Rubicon 10th Anniversary Edition – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Најспособниот Jeep Wrangler досега – Rubicon 10th Anniversary Edition

Jeep ја претстави Rubicon 10th Anniversary едицијата базирана на Wrangler на автомобилскиот саем во Лос Анџелес.

На одредено време во последните 10 години, Јееp понудува “Rubicon” верзија од нивниот Wrangler 4×4, наречена според еден од најпредизвикувачките off-road патеки во светот. Rubicon 10th Anniversary е направен за да се прослави 10 годишнината на Rubicon верзиите, а Американскиот бренд тврди дека овој јубилеен модел е најспособниот Wrangler произведен до сега.

Понудена со две или четири врати, оваа едиција е опремена со 3.6-литарски бензински Pentastar V6 агрегат со 285 кс и 352 Nm вртежен момент. Силата се испорачува кон сите тркала преку стандарден шест-степен мануелен или опционален пет-степен автоматски менувач.

Споредена со стандардната Rubicon, оваа специјална варијанта има за 0.5 инчи повисока суспензија и доаѓа со BF Goodrich KM2 гуми во профил 265/70R17 наместени на црни 17-инчни Rubicon алуминиумски фелни .

Стандардно доаѓа со Premium Sunrider мек кров и може да се порача со три-делен Freedom тврд кров во црна или во боја на каросеријата. Можат да се забележат и црн преден и заден челичен браник, поклопец на моторот со два отвори за воздух, а во внатрешноста добива црвени кожни седишта заедно со црвени шевови на воланот и централната конзола.

Заедно со претставувањето на овој јубилеен модел, Американскиот бренд објави и прекрасна фотогалерија во која ги прикажува способностите на овој теренец.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.