Smart ForJeremy – Кога модата непотребно се меша во автомобилите – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Smart ForJeremy – Кога модата непотребно се меша во автомобилите

Дизајнерот Jeremy Scott дизајнираше, во најмала рака уникатна, верзија на електричниот Smart ForTwo која ќе оди во сериско производство од следната година.

Gorden Wagener, одговорниот за дизајн на Mercedes-Benz изјави дека соработката со Jeremy Scott оди чекор понатаму од секојдневните соработки кои автомобилските производители ги имаат со модните дизајнери, и воглавно резултираат со специфични комбинации на бои или материјали во внатрешноста.

Smart ForJeremy ќе се понуди во лимитирано сериско производство следната година, а најприметлив детал кој веднаш се забележува се големите крила кои го „красат“ задниот дел. Автомобилот е обоен во бисерна бела боја, но има и многу детали кои се хромирани, а најголемиот од нив е Tridion безбедносниот кафез. Истата комбинација на бела боја и хромирани детали е пренесена и во внатрешноста.

Под сета таа бела боја и хром се крие електричната верзија на Smart ForTwo која е придвижувана од електромотор кој нуди 74 коњски сили. Забрзувањето до 100 километри на час трае само 4.8 секунди, а максималната брзина е 125 километри на час.

Според нас, недоволно брзо за останете незабележани во ова „модно уметничко дело“.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.