Mercedes A45 AMG ќе пристигне на Саемот во Женева – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Mercedes A45 AMG ќе пристигне на Саемот во Женева

Mercedes-Benz потврди дека спортската, AMG верзија на новата A-класа ќе дебитира на следниот автомобилски саем во Женева, во Март 2013.

Овој конкурент на Audi RS3 и BMW M135i ќе ја носи ознаката A45 AMG. Ќе биде погонуван од 2.0-литарски четири-цилиндарски турбо бензинец со директно вбризгување, кој ќе произведува 349 кс при 6600 вртежи во минута и 450 Nm вртежен момент. Погонот е на сите четири тркала, додека трансмисијата е седумстепена со дупла спојка. Забрзувањето од 0-100 км/ч ќе трае само 5,1 секунда, а максималната брзина ќе биде ограничена на 250 км/ч, додека во опциониот Performance пакет ќе биде зголемена на 270 км/ч.

A45 AMG ќе добие AMG боди кит, прилагодена и 25mm пониска суспензија, систем за сопирање со високи перформанси, нови фелни од 18 инчи, обвиени во 235/40 R18 пневматици, спортски издувен систем и спортски ентериер.

Кога ќе се појави на пзарот овој модел ќе чини околу 45,000 евра, додека за опционалниот Performance пакет ќе се доплаќа уште околу 3,800 евра.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.