Претставен Hyundai i30 со 600 кс на SEMA 2012 – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Претставен Hyundai i30 со 600 кс на SEMA 2012

Hyundai соработуваше со Калифорнискиот тјунер Bisimoto за да ја создаде монструозен концепт базиран на моделот i30, кој во САД се продава под името Elantra GT.

Силата на 1.8-литарскиот агрегат е засилена на импресивни 600 кс со вградување специјални вбризгувачи, брегасти осовини, NGK иридиумски свеќици, Sparco интеркулер, Arias ковани клипови и Turbonetics турбополнач.

Како што напоменавме претходно, покрај засилувањето на моторот, автомобилот претрпил измени во шасијата и суспензијата како и модификации на екстериерот и ентериерот. Поставен е заштитен кафез, нови амортизери, стабилизатори, како и 18-инчни Buddy Club P1 Racing Challenge фелни.

Во внатрешноста се додадени тркачки седишта, Racepack IQ3 инструмент табла и AEM инструменти за притисок на турбото, гориво итн.

 Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.