Toyota Sequoia Family Dragster на 2012 SEMA – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Toyota Sequoia Family Dragster на 2012 SEMA

Оваа впечатлива машина, Toyota Sequoia Family Dragster, е едно од четирите возила од гамата на Toyota, подготвено за овогодинешната SEMA.

Автомобилот е како најлошиот семеен кошмар, или најдобриот сон во зависност од тоа како гледате на него. Моделот е погонуван од 5.7-литарски V8 агрегат опремен со TRD компресор и интеркулер. Ова значи дека наместо 380 коњски сили со кои Sequoia ја напуштила фабриката, сега располага со 650 коњски сили. Покрај останатото, концептот е опремен со целосен заштитен кафез, спортски бодикит направен од јаглеродни влакна, како и масивни 21.5 инчи широки задни гуми.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.