Прикажан новиот компактен седан на KIA – Cerato! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Прикажан новиот компактен седан на KIA – Cerato!

По неколку дена од прикажувањето на скиците од новата генерација на Cerato, Kia ги претстави првите официјални фотографии од овој компактен седан.

Назнаката K3 ќе се користи само на домашниот пазар во Кореа, каде ќе започне со продажба оваа Есен, а во првата четвртина од 2013 ќе се појави и во останатите претставништва, додека неговите купе и хечбек верзии ќе пристигнат во 2014.

Базиран на Cee’d, но со продолжено меѓуоскино растојание, овој модел е подолг, понизок и поширок од претходната генерација, а исто така е позициониран една класа над Cee’d. Овие официјални фотографии го потврдуваат нашето мислење дека дизајнот на Cerato е инспириран од помалиот брат Cee’d.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.