Cupra оди во Америка! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Cupra оди во Америка!

На годинешната прес-конференција Cupra објави дека ќе атакува на американскиот пазар!

Cupra е најмладиот бренд во портфолиото на Volkswagen групацијата, но челниците одлучија токму Cupra да ја добие довербата за проширување кон пазарот во САД.

Според најавеното, во Соединетите Американски Држави ќе биде лансирана целосно-електрична верзија на Formentor. Немаме информации дали електричниот Formentor ќе биде базиран врз тековната генерација (која секој момент треба да добие освежување) или пак на следната генерација. Со оглед на тоа дека во моментов Formentor не се нуди во целосно-електрична варијанта, најверојатно ќе биде втората опција.

Покрај електричниот Formentor, Cupra најавува и втор, поголем SUV кој ќе се произведува во Мексико. Според Cupra (односно SEAT), овој SUV ќе се продава во одредени држави во САД – највеќе во државите блиску до источниот и западниот брег, како и државите кои имаат најголема изложеност на сонце.

Инаку, Cupra има навистина пополнета агенда – годинава треба да биде лансиран електричниот Tavascan, но и хибридниот Terramar кој ќе се нуди со неколку различни погонски опции. За следната година е најавен Raval кој ќе биде основниот модел на шпансиот спортски бренд.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.