Peugeot ги освежи електричните E-Boxer, E-Expert и E-Partner – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Peugeot ги освежи електричните E-Boxer, E-Expert и E-Partner

Новите електрични комбиња добиваат ажуриран стил и поефикасни погонски единици.

Новото лого на Peugeot е поставено на решетките на сите три комбиња, а истите имаат ревидирани предни браници и целосно LED предни светла кај одредени модели, зависно од нивото на опременост. Дополнително, во секој од нив се користи четботот ChatGPT кој е интегриран директно во гласовниот асистент „Ok Peugeot“.

Благодарение на подобрувањата во ефикасноста, E-Partner сега може да измине до 330 км со едно полнење на неговата батерија од 52 kWh. Ажурираниот E-Partner стандардно доаѓа со пакет нови безбедносни системи, вклучувајќи предупредување за вниманието на возачот, напредно итно сопирање со детекција на пешаци и велосипедисти и задни паркинг сензори. E-Partner нуди до 4,4 кубни метри товарен простор и максимална носивост до 780 килограми.

Средното E-Expert има иста моќност како неговиот помал брат, но користи поголема батерија од 75 kWh која обезбедува опсег до 350 километри. Во внатрешноста, контролната табла е редизајнирана, а стандардно возилото доаѓа со грејачи на возачкото седиште. E-Expert е достапен во нормална должина од 4,98 метри и во продолжена варијанта до 5,33 метри, со можност за модели на комби верзии со пет или шест седишта. E-Expert може да носи товар до 6,6 кубни метри, а максимална носивост и капацитет на влечење е точно 1000 килограми.

E-Boxer, исто така ги користи полначот од 150 kW и новиот регенеративен систем со четири достапни нивоа. Кај него, промените во внатрешноста вклучуваат нова контролна табла, нови ткаенини на седиштата, и нов волан. Понуден исклучиво во професионални нивоа, секој E-Boxer располага со 10-инчен екран на допир со Apple CarPlay и Android Auto, автоматска контрола на климата, безжично полнење на телефон и влез без клуч.Автомобилски ентузијаст преку ден, DJ преку ноќ!