95-октанскиот бензин поевтинува половина денар – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

95-октанскиот бензин поевтинува половина денар

Регулаторната Комисија за Енергетика пред само неколку минути објави дека цената на 95-октанскиот бензин ќе се намали и дека цените на 98-октанскиот бензин и дизелот ќе останат исти.

Во согласност со методологијата за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени се намалуваат во просек за 0.38%.

Цената на ЕУРОСУПЕР-95 се намалува за половина денар и еден литар 95-октански бензин ќе чини 67.00 денари.

Цените на ЕУРОСУПЕР-98 и ЕУРОДИЗЕЛ горивата не се менуваат. Еден литар 98-октански бензин ќе чини 69.00 денари, додека еден литар дизел ќе чини 58.50 денари.

Старо-новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.