Регулаторна: „95-ката“ и дизелот поскапуваат по половина денар – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Регулаторна: „95-ката“ и дизелот поскапуваат по половина денар

Регулаторната Комисија за Енергетика пред само неколку моменти ги објави новите, за нијанса повисоки цени на горивата.

Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, малопродажните цени се зголемуваат во просек за 0.92%.

Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОДИЗЕЛ горивата се зголемуват за по половина денар. Еден литар 95-октански бензин ќе чини 67.50 денари, додека еден литар дизел ќе чини 58.50 денари.

Цената на 98-октанскиот бензин не се менува, и ова гориво и понатаму ќе чини 69.00 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.