Утринска Гимнастика: Трка на електричните градски компакти! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Утринска Гимнастика: Трка на електричните градски компакти!

YouTube каналот ThEVox Network ги спротивстави силите на 8-те најпопуларни градски електрични возила во моментов на авионска писта, со цел да дознае кој е најбрзиот од сите.

Можеби одговорот на прашањето не е важен за тркачките патеки – но би играл улога во стартувањето на зеленото светло на семафорите во градските средини.

Осумте електрични автомобили кои се натпреваруваат се:

  1. Fiat 500 со 118 кс и 215 Nm;
  2. Honda E со 154 кс и 313 Nm;
  3. Mini SE со 184 кс и 278 Nm;
  4. Mazda MX-30 со 143 кс и 265 Nm;
  5. Peugeot е-208 со 136 кс и 265 Nm;
  6. Volkswagen E-Up! со 85 кс и 212 Nm;
  7. Renault Zoe со 136 кс и 245 Nm;
  8. Smart EQ fourfour со 82 кс и 157 Nm;

Погледнете го видеото и дознајте го победникот!Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.