Регулаторна: Цените на бензините се намалуваат по половина денар, цената на дизелот останува непроменета. – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Регулаторна: Цените на бензините се намалуваат по половина денар, цената на дизелот останува непроменета.

Регулаторната Комисија за Енергетика пред само неколку моменти ги објави новите – на нијанса пониски – цени на горивата.

Цените на горивата повторно одат надоле – но овој пат само малку. Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, малопродажните цени се намалуваат во просел за 0.26%.

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се намалуваат за по половина денар, па еден литар 95-октански бензин ќе чини 59.50 денари, а еден литар 98-октански бензин ќе чини 61.50 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото не се менува, и еден литар дизел и понатаму ќе чини 53.00 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.