Manhart создаде своја RS500 изведба од новиот Audi RS5 Coupe – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Manhart создаде своја RS500 изведба од новиот Audi RS5 Coupe

Германскиот тјунер ги подобри перформансите и го дотера изгледот на новиот Audi RS5 Coupe, а пакетот го нарече RS500.

Во стандардно издание моделот располага со 450 кс и 600 Nm, но Manhart со помош на надградби во компјутерската единица додале дополнителни 50 кс и 100 Nm вртежен момент. Не се објавени резултирачките бројки, но стандардниот модел забрзува од 0-100 км/ч за само 3.9 секунди кон максималната брзина од 280 км/ч со опционалниот Dynamic пакет, па претспоставуваме дека RS500 е уште побрз.

Останатите измени направени на купе моделот вклучуваат дискретна доработка на екстериерот, кој исто така добива златни детали над мат црната боја и 21-инчни Concept One тркала. Последната измена е специјалната KW прилагодлива суспензија која го приближува целото возило кон подлогата. Како опција, Manhart нуди нов издувен систем од не’рѓосувачки челик за подлабок звук.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.