full screen background image
Search

Mercedes-Benz го најавува C-Class Cabrio со официјална скица!

Германскиот бренд ќе претстави уште една изведба од новиот C-Class на автомобилскиот саем во Женева, а како најава за тоа објави официјална скица од моделот.

Овој модел ќе биде наследник на на кабриолет верзијата на CLK, по пауза од една генерација, бидејќи Mercedes-Benz не понуди директна замена за него со наредната генерација на C-Class. Новиот Cabrio ќе биде речиси идентичен со купе изведбата, секако со исклучок на мекиот кров на отварање. Ќе биде во понуда со истата палета на мотори како останатите членови на C-гамата, кои содржат четири, шест и осум-цилиндарски бензински и дизел агрегати.

На крајот на годинава, ќе пристигне и AMG верзија со 4.0-литарскиот V8 агрегат под поклопецот, кој произведува 503 кс и 700 Nm.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.