Citroen C-Elysée WTCC дебитира во Франкфурт – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Citroen C-Elysée WTCC дебитира во Франкфурт

По неколку месеци најавување, Citroen официјално го претстави новиот тркачки автомобил C-Elysée WTCC на саемот во Франкфурт.

C-Elysée WTCC  е создаден за да се натпреварува во наредната сезона од Светскиот Шампионат на патнички автомобили и да привлече повеќе купувачи за стандардниот модел. Моделот има агресивна појава благодарение на карбонски преден спојлер и решетка, проширени странични крила, аеродинамични странични прагови, голем заден дифузер  и масивен заден спојлер.

Citroen-C-Elysee-WTCC_2[2]

Силата доаѓа од 1.6-литарски четири-цилиндарски агрегат со турбополнач кој развива 380 кс и 400 Nm максимален вртежен момент. Тој ја испраќа силата преку шест-степена секвенционална трансмисија и само-блокирачки диференцијал кон предните тркала.

Позади воланот на автомобилот ќе се најдат врвните возачи Себастијан Лоеб и Иван Милер, кој претходно искажа многу пофални зборови за C-Elysée WTCC.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.