Audi Quattro ќе дебитира во Франкфурт? – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Audi Quattro ќе дебитира во Франкфурт?

Почнуваат да се шират гласини дека сериски модел базиран на Audi Quattro концептот ќе ја има својата официјална премиера на авто-саемот во Франкфурт!

Концептот кој се појави во 2010-тата година беше конструиран врз основата на Audi RS5, но со прилично намалени димензии и со исфрлени задни седишта. Концептот носеше 2.5-литарски турбо-бензински мотор со 408 коњски сили и 480 Nm вртежен момент.

99171-audi quattro

Според магазинот Autocar, серискиот модел би бил нешто подолг од концептот и со подолго меѓуоскино растојание (2600 mm кај концептот, 2810 mm кај серискиот модел), но со иста ширина и висина (1860, односно 1330 mm) како и тежина – околу 1300 килограми. За перформансите најверојатно ќе се погрижи 4-литарски твин-турбо V8 мотор кој би испорачувал повеќе од 600 коњски сили. Соодветно на тоа, и предвидените перформанси се импресивни – 100 километри на час за помалку од 4 секунди и максимална брзина од околу 300 километри на час.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.