Kia официјално го претстави новиот Soul на саемот во Њу Јорк – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Kia официјално го претстави новиот Soul на саемот во Њу Јорк

Минатата недела, Kia го искористи автомобилскиот саем во Њу Јорк за да ја претстави втората генерација на Soul.

Покрај тоа што го задржал карактеристичниот профил, новиот Soul не е само освежување на моделот лансиран во 2009, туку целосно нов автомобил кој вози на нова платформа, поцврста за 28.7% од претходно. Втората генерација на Soul е дизајнирана во студиото на Kia во Калифорнија, а како главна инспирација за неговиот дизајн е Track’ster концептот претставен на саемот во Чикаго.

Споредено со досегашниот модел, меѓуоскиното растојание пораснало за 20mm, поширок е за 15mm, додека височината останала иста. Ова значи значително поголем простор за патниците во внатрешноста. Ќе се нуди со три различни нивоа на опрема: Base Soul, Soul Plus и Soul Exclaim и седум нови бои на каросеријата.

Основната верзија Base ќе ја погонува 1.6-литарски четири-цилиндарски турбо бензинец со 130 кс и 160 Nm вртежен момент. Верзиите Plus и Exclaim ќе бидат опремени со 2.0-литарски турбо бензинец со 164 кс и 205 Nm. Base и Plus ќе бидат усогласени со шест-степен рачен или опционален шест-степен автоматски менувач, додека Exclaim ќе биде во понуда само со автоматска трансмисија.

Новата шасија има пониско тежиште и подобрена торзионална цврстина. Распоредот на суспензијата е ист како претходно, со McPherson напред и торзиона оска позади, но е темелно изменета за подобро управување и управувачката кутија е поместена наназад за подобро чувство.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.