Bentley Continental GTC – 325 km/h без покрив! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Bentley Continental GTC – 325 km/h без покрив!

616-те КС od 6.0 литарскиот W12 се сосема доволни да ве остават без зборови, или во случајов без коса!

Bentley Continental GTC е еден несекојдневен автомобил – покрај тоа што е екстремно брз, тој нуди и четири места за седење и нема покрив – со што е најбрзиот автомобил во својата класа.

Continental GTC го “позајми” 6.0 литарскиот W12 мотор од својот брат, Contintental Speed Coupe. Благодарение на овој мотор, сега Continental GTC има моќност од 616 КС и уште подобро, нуди 800 Nm вртежен момент. Со овие бројки, тој спринта до 100 километри на час за само 4,4 секунди и има максимална брзина од 325 km/h. Како и кај секое друго Bentley, луксузот во внатрешноста е на највисоко ниво.Во своите најлуди соништа Димитар вози Ford Fiesta ST, а во реалноста ја обожава својата "нормална" Fiesta. Среќен што е дел од CARclub.