C-Cross концепт – Новиот дизајнерски правец на Suzuki – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

C-Cross концепт – Новиот дизајнерски правец на Suzuki

Suzuki го претстави новиот S-Cross концепт на Парискиот автомобилски саем.

Сериската верзија од Suzuki S-Cross концепт се очекува да го замени сегашниот SX4 при крајот на 2013. SX4 се произведува покрај Fiat Sedici во Унгарија, но на таа соработка и дојде крајот, бидејќи Fiat сега го има Jeep под својата капа за да прави автомобили како Sedici.

S-Cross е кросовер од C-сегментот кој мери 4,310 mm должина, 1.840 mm ширина и 1,600 mm височина, што го прави за 160 mm подолг, 85 mm поширок, но исто така и 20 mm понизок од сегашниот Suzuki SX4.

Сепак, како и од секој концепт, се очекува неговата сериска верзија  да биде пообична.

Информации за гамата на мотори и менувачи не се објавени, но Јапонскиот автомобилски производител објави дека серискиот модел на S-Cross концептот ќе има најмала емисија на CO2 во C-сегментот на кросовери.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.