Цените на горивата продолжуваат да одат нагоре – бензините поскапуваат по 2, дизелот 1.5 денари – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Цените на горивата продолжуваат да одат нагоре – бензините поскапуваат по 2, дизелот 1.5 денари

Регулаторната Комисија за Енергетика објави дека од вечерва на полноќ повторно ќе се зголемат максималните малопродажни цени на горивата.

Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени се зголемуваат во просек за 1.73%.

Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголемуваат за 2.00 денари за литар. Еден литар ЕУРОСУПЕР-95 ќе чини 86.00 денари, додека еден литар ЕУРОСУПЕР-98 ќе чини 88.00 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголемува за 1.50 денари и еден литар дизел гориво ќе чини 87.00 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.